"Egy épület lehet KívÁló minőségű anélkül, hogy csillagászati költségekkel járna —
főleg, ha azt egy nemzetközileg felkészült, elismert, és őszinte mérnökcsapat tervezi és valósítja meg."
Nők az építészet és építőipar világában
Ez a cikk a nők szerepét tárgyalja az épített környezetben, kiemelve történelmi és jelenlegi hozzájárulásaikat az építészet és az építőipar területén. Bár a férfiak hagyományosan uralták ezt a szektort, a nők jelentős mértékben hozzájárultak fejlődéséhez vezetői szerepvállalással, kreatív tervezéssel és mérnöki áttörésekkel. A cikk bemutatja a meghatározó személyiségeket, fordulópontokat és azokat a folyamatosan változó dinamikákat, amelyek még ma is alakítják ezt a területet.
ÉPÍTŐIPARÉPÍTÉSZETNŐK AZ ÉPÍTÉSZETBEN
Jouman Faroud - Toldy Construct
2/10/20258 perc olvasás


Bevezetés
Az építészetet hosszú időn keresztül férfiak vezették és formálták, így a történelem egyik leginkább férfiak által dominált területévé vált, még azelőtt, hogy az építészetet hivatalosan is elismerték volna önálló szakterületként. Ugyanakkor a nők is jelentős szerepet játszottak e szakmák fejlődésében az idők során. A korai változásoktól kezdve a modern fejlesztésekig a nők terveztek és építettek kiemelkedő épületeket, új módszereket dolgoztak ki, és hozzájárultak a mérnöki innovációkhoz és projektmenedzsmenthez. Ez a cikk bemutatja a nők történelmi és kortárs hatását az építészetben és az építőiparban, kiemelve hozzájárulásaikat, kihívásaikat és az iparágban bekövetkezett változásokat.
Korai hozzájárulások (19. század előtt)
Már az építészet hivatalos elismerése előtt is hatással voltak a nők az építészetre és az építőiparra. Lady Elizabeth Wilbraham (1632–1705) például számos olyan épületet tervezett, amelyeket később férfi építészeknek tulajdonítottak, köztük a staffordshire-i Weston Parkot is. Számos kultúrában a nők vallási és lakóépületek tervezésében, kialakításában és díszítésében is szerepet játszottak. Bár hivatalos elismerés nem kísérte munkájukat, hozzájárulásuk jelentős szerepet játszott az építészettörténet alakításában.


A 19. és a korai 20. század: Korlátok áttörése
A 19. század végén és a 20. század elején a nők hivatalos elismerést kezdtek szerezni munkájukért. Ethel Charles lett az első nő, akit 1898-ban felvettek a brit Királyi Építészeti Intézetbe (RIBA), ezzel utat nyitva a nők előtt az építészet területén. Azonban őt még mindig korlátozták, és csak kisebb lakóépületek tervezésével foglalkozhatott. Julia Morgan, az első női építész, aki Kaliforniában hivatalos engedélyt szerzett, földrengésálló épületeivel, köztük a Hearst Castle-lel vált világszerte ismertté. Az UC Berkeley-n és az École des Beaux-Arts-on szerzett képzése technikai tudást és alapokat biztosított számára az építészeti kiválóság eléréséhez. Közben Emily Warren Roebling kulcsszerepet játszott a Brooklyn-híd befejezésében, miután férje, a főmérnök megbetegedett, ő vette át a technikai irányítást és a munkálatok felügyeletét.


A 20. század közepe: Növekvő jelenlét
A 20. század közepére a háborúk hatására a nők egyre több vezető szerepet vállaltak az építészetben és az építőiparban. Denise Scott Brown városfejlesztésre és posztmodern dizájnra gyakorolt hatása jelentős volt, és társszerzőként részt vett a Learning from Las Vegas című könyv megírásában, bár vitatott módon kimaradt a Pritzker-díj elismeréséből. Beverly Willis bevezette a lakóövezeti tervezés egyik újítását, a Computerized Approach to Residential Land Analysis (CARLA) rendszert, amely leegyszerűsítette a területrendezést. Norma Merrick Sklarek, az Egyesült Államok első afroamerikai női építésze, olyan nagyszabású projektekben vett részt, mint a Pacific Design Center és az LAX Terminál 1, és az építészeti tervezés során kiemelten foglalkozott a funkcionalitással és hatékonysággal.
A 20. század végétől napjainkig: Növekvő lehetőségek
A 20. század végétől kezdve egyre több nő lépett be az építészeti és építőipari szakmákba, vezető szerepet vállalva jelentős projektek és vállalatok irányításában. Kazuyo Sejima, a SANAA társalapítója futurisztikus és minimalista terveiről híres, például a Rolex Learning Centre-ről. Tatiana Bilbao helyi anyagokat alkalmaz közösségi alapú és fenntartható építészeti terveiben. Odile Decq merész, futurisztikus ötleteket integrál a legmodernebb technológiával, például a Római Kortárs Művészeti Múzeumban. Zaha Hadid, az első nő, aki elnyerte a Pritzker-díjat (2004), radikális parametrikus terveivel forradalmasította az építészetet, olyan épületekkel, mint a Guangzhou Operaház és a Heydar Aliyev Központ.


Kortárs nők az építészetben és építőiparban
Az építészet és építőipar területén vezető pozíciókat betöltő nők egyre nagyobb számban jelennek meg az utóbbi években. Aušra Vankevičiūtė példája jól mutatja a kitartás erejét: fiatal nőként irányítja az innovációt és alkalmazkodóképességet az iparágban, mint a Staticus vezérigazgatója, amely Észak-Európa egyik legnagyobb homlokzatmérnöki vállalata. Miután hét évig vezette a Staticus Norge AS-t, ahol a kitartás és az optimizmus határozta meg vezetési stílusát, 2019-ben csoportszintű vezérigazgatóvá léptették elő. Irányítása alatt a vállalat egy kis litván ablakgyártóból vezető nemzetközi homlokzatépítő vállalattá fejlődött, elérve a 100 millió eurós éves forgalmat. Olyan jelentős projekteket valósított meg, mint a Landspítali Kórház, és elindította a 2024–2027-es stratégiát, amely szelektív növekedésre, globális partnerségekre és építőipari innovációra összpontosít.
A BIG (Bjarke Ingels Group) vezérigazgatója, Sheela Søgaard, a világ egyik legkreatívabb építészeti vállalatának kereskedelmi stratégiáját irányítja, miközben édesanyaként és feleségként is helytáll. Hangsúlyozza, hogy „a munka és a magánélet egy ökoszisztéma – nincs külön munka és otthon”.
A Studio Gang alapítója, Jeanne Gang, városfejlesztési és fenntarthatósági szempontokat is beépít az építészetbe. Chicago Aqua Tower épülete 2009-ben elnyerte az Emporis Skyscraper Awardot, és 2010-ben a Biennial International Highrise Award döntősei közé került.
Annabelle Selldorf kulturális és történelmi rekonstrukciós szakértőként dolgozik, többek között a New York-i Frick Collection bővítésén. A Yale Építészeti Iskola dékánja, Deborah Berke, a kortárs és kontextuális tervezési elveket támogatja.
Emily Grandstaff-Rice, az Amerikai Építészeti Intézet (AIA) 2023-as elnöke olyan programokat vezet, amelyek az építészetben az inkluzivitást és a sokszínűséget ösztönzik. Carme Pigem, az RCR Arquitectes társalapítója, 2017-ben Pritzker-díjat kapott az építészeti tervezés és a természeti környezet összeolvasztásáért.
Az építőiparban is egyre több nő ér el kiemelkedő eredményeket. Katherine Torres építőmérnökként és projektmenedzserként nagy léptékű infrastrukturális fejlesztéseket vezet. Kris Manning, a Skanska üzemeltetési alelnöke, több millió dolláros építési projekteket felügyel. Lisa Wexler, az Elaine Construction elnöke, a fenntarthatóságot integrálja az építőipari gyakorlatokba.
A nemek szerepe az építészetben és építőiparban
Az építészet és építőipar területén a férfiak és nők eltérő nézőpontokat, módszereket és készségeket hoznak magukkal. Ezek a különbségek nem megosztóak, hanem kiegészítik egymást, és kreatívabb, funkcionálisabb megoldásokat eredményeznek. A női építészek általában nagyobb hangsúlyt fektetnek a felhasználói élményre, a kényelemre és a fenntarthatóságra, míg a férfiak inkább a nagyléptékű kivitelezésre, a szerkezeti formára és a technikai hatékonyságra koncentrálnak. A két megközelítés ötvözése emberközpontú, innovatív és praktikus építészeti megoldásokat eredményez.
A fenntarthatóság terén a női építészek holisztikus megközelítést alkalmaznak, kiemelve a passzív tervezést, az ökológiai anyagokat és a társadalmi hatásokat. Az adaptív újrahasznosítás és az éghajlati ellenálló képesség biztosítása révén az épületek nemcsak az embereket, hanem a környezetet is szolgálják.
A női építészek a társadalmi fenntarthatóságot is integrálják a tervezésbe. Eva Seo-Andersen, a BIG egykori munkatársa és a SpringWorks alapítója, fenntarthatósági és innovációs tanácsokat ad a köz- és magánszektornak, valamint filantróp szervezeteknek. Ő vezette a The Twist Múzeum projektjét, amely egyedi, csavart geometriájú hídként íveli át a folyót. A projekt homlokzati megoldásainak tervezésében, gyártásában és kivitelezésében Dr. Toldy Gábor és csapata is kulcsszerepet játszott. Az egyedi, csavart szakasz minden egyes panelje egyedileg lett modellezve, amely fejlett elemzést igényelt a szokásos BIM-kereteken túl.
Dr. Toldy Gábor, a Baumetall Design korábbi műszaki és üzemeltetési igazgatója, csapatát a homlokzatburkolatok fejlesztésében és kivitelezésében vezette, demonstrálva az innovatív építészeti megoldások terén szerzett szakértelmét.
Ezek a vezetői filozófiák együttesen méltányos és hatékony döntéshozatali folyamatokat eredményeznek. Ha érdekel a fenntarthatóság, nézd meg a UGREENS háromnapos fenntarthatósági eseményét:
3. nap: UGreen esemény


Konklúzió
Bár a férfiak és a nők eltérő erősségeket hoznak az építészetbe és az építőiparba, képességeik kiegészítik egymást, ami kiegyensúlyozottabb, hatékonyabb és innovatívabb projekteket eredményez. Egy sokszínű csapat jobb problémamegoldást, erősebb együttműködést és befogadóbb, fenntarthatóbb építészeti megoldásokat biztosít, miközben megőrzi a merész és határozott stratégiákat.
SOURCES:
https://www.constructionbusinessowner.com/popular-now/20-female-leaders-construction-you-need-know
Picture Links
How the Brooklyn Bridge was Built | Nicolas Tran
Initiatives promoting gender equality in architecture - The Architectural Review
Women in Architecture Need a New Set of Role Models—Beyond the Star System – Common Edge
TOLDY CONSTRUCT
Több mint 20 éves tapasztalattal a generálkivitelezés területén, cégünk különleges, egyedi épületek tökéletes lebonyolítására és műszaki ellenőrzésére specializálódott, innovatív módszereinkkel és gondolkodásmódunkkal kiemelkedünk a piacon.
Szolgáltatások
Kapcsolat
company@toldyconsult.hu
+36 30 289 2383
© 2024. All rights reserved.
További weboldalaink:
www.toldyconsult.hu